» Strona Główna
» Zarząd Fundacji
» Rada Fundacji
» Statut Fundacji
» Pracownicy Fundacji
» Działalność Fundacji
» Fundatorzy
» Opis projektu
» Centrum
Integracji Społecznej
» Spółdzielnia
Socjalna "Nadzieja"
Beneficjenci programu "Aktywna wieś", organizowanego przez Fundację "Nadzieja" w świetlicy w Przecławiu pozytywnie zaskoczyli wykładowców. Jak sami powiedzieli naszemu serwisowi "komplet", a więc stuprocentowa skuteczność była dla nich oczywista: "W tej grupie wszyscy kurs traktują bardzo serio - to przecież nasza przyszłość. Z drugiej strony nikt nie będzie siedział na wykładach tyle godzin by w końcu egzamin oblać. To strata czasu!"
Kursanci z Przecławia pokonali dopiero połowę drogi do zdobycia nowego zawodu operatora koparek. Zaliczyli egzamin teoretyczny a jazdy i egzamin praktyczny zaliczać będą w planowanej na jesień następnej edycji programu. Wykładowca Krzysztof Krysztofiak nie ma wątpliwości, że jego uczniowie poradzą sobie w czasie zajęć praktycznych: "Jeżeli ktoś solidnie pracował nad teorią to praktyka nie powinna stanowić większego problemu. Nie przewiduję niespodzianek".
Dodatkowej motywacji dostarczyła kursantom reprezentująca Radę Miasta i Gminy Szamotuły Karolina Borowczak (na zdj): "Rozumiem, że za rok spotykamy się w podobnym gronie". Nikt nie protestował....
Uroczyste wręczenie certyfikatów zawodowych dwudziestu kursantom programu "Aktywna wieś" odbyło się w sobotę 21 marca w Koźlu. Tym samym uczestnicy kursu uzyskali prawo do wykonywania zawodu: operator wózków jezdniowych.
Kurs nie należał do najłatwiejszych - to 100 godzin intensywnych zajęć teoretycznych i praktycznych, wielodniowe przygotowania i ogromny stres egzaminacyjny. "Warto było" - twierdzą absolwenci kursu i podkreślają korzyści wiążące się ze zdobyciem nowego zawodu: "Z pracą będzie teraz łatwiej - przecież w każdej dużej firmie są magazyny i składy materiałów. Operator wózka może nieźle zarobić a bez uprawnień na taką pracę nie ma żadnych szans..."
Na uroczystości w Koźlu nie zabrakło także przedstawicieli partnerów programu "Aktywna wieś" czyli Urzędu Miasta i Gminy: burmistrza Jaromira Zielińskiego i sekretarza Stefana Maćkowiaka. Certyfikaty zawodowe wręczali: szef projektu Maciej Adamski i Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Szamotuły Marek Pawlicki.
Początek marca to dla stu uczestników programu "Aktywna wieś" czas bardzo ciężkiej pracy. Jeszcze w tym miesiącu odbędą się egzaminy końcowe. W Koźlu (na zdjęciu) kursanci zakończyli już egzaminy teoretyczne a nasz serwis z wielką przyjemnością donosi, że wyniki tej próby wypadły okazale - 100% skuteczności! A więc z dwudziestki zdających ocenę pozytywną otrzymali wszyscy. Zadowolenia nie kryje szef projektu "Aktywna wieś" Maciej Adamski - "Przyznaję, że bardzo liczyłem na dobre wyniki ale o 100% trudno było marzyć. Tym bardziej cieszę się, że nasi podopieczni nie zmarnowali czasu i solidnie pracowali. Wyrazy uznania należą się również pedagogom - potrafili tak zorganizować zajęcia i zmotywować podopiecznych, że na egzaminie nie było żadnych problemów. Z drugiej strony na gratulacje przyjdzie czas po części praktycznej. Trzymam kciuki!"
Autorski program Fundacji "Nadzieja" pod wspólną nazwą "Aktywna wieś" wszedł w fazę intensywnych szkoleń. Organizowane w pięciu świetlicach wiejskich zajęcia gromadzą komplety kursantów (na zdjęciu kurs w Koźlu). Szef projektu dyr. Maciej Adamski -
"Po grudniowych, inauguracyjnych spotkaniach program zajęć nabrał tempa. Ze "szwajcarską" precyzją realizowane są poszczególne programy i co nas szczególnie cieszy, zajęcia oceniane są przez kursantów bardzo dobrze. Nasi słuchacze podkreślają profesjonalizm kadry i atrakcyjną formę przekazu wiedzy. To cieszy, choćby w kontekście marcowych egzaminów. Mam nadzieję, a w zasadzie pewność, że podobnie jak w innych, realizowanych przez fundację "Nadzieja" projektach, wyniki egzaminów końcowych naszych podopiecznych należeć będą do najlepszych w kraju !"
Wydawać się może, że operator wózków jezdniowych to profesja zdecydowanie męska. Jednak nie w programie "Aktywna wieś". Wszystko wskazuje na to, że w końcu marca stosowne uprawnienia do wykonywania tego pozornie mało kobiecego zawodu zdobędzie pewna odważna mieszkanka gminy Szamotuły! Życzymy powodzenia!!!
W sobotę 13 grudnia w świetlicy wiejskiej w Koźlu odbyło się inauguracyjne spotkanie zakwalifikowanych przez Radę Sołecką kursantów z organizatorami i pomysłodawcami "Aktywnej wsi".
Słuchacze kursu "Operator wózka jezdnego" mieli okazję spotkać się z dyrektorem Fundacji "Nadzieja" Maciejem Adamskim (na zdjęciu), radną Karoliną Borowczak , sołtysem Koźla Wiesławem Krammem i wykładowcą Krzysztofem Krysztofiakiem. Spotkanie miało charakter informacyjny. Kursanci zapoznali się z warunkami uczestnictwa w zajęciach, wymaganymi przez organizatorów dokumentami i zakresem uprawnień, jakie zdobędą po ukończeniu kursu. Mieli także okazję do zadania kilku pytań dotyczących samej organizacji szkolenia i terminów egzaminów końcowych. Zdumienie słuchaczy kursu wzbudziła obecność i aktywne uczestnictwo w spotkaniu pewnej mieszkanki gminy Szamotuły. Wszak w ocenie wielu panów operator wózków jezdniowych to nie fach dla Pań. Z błędu wątpiących wyprowadził Krzysztof Krysztofiak: Panowie, doświadczenie uczy czegoś wręcz przeciwnego ! Przed wami trudne zadanie....
Trudno było przewidzieć, że "Aktywna wieś" wzbudzi wśród mieszkańców gminy Szamotuły aż takie zainteresowanie. Do biura Fundacji "Nadzieja" spłynęły właśnie ostatnie zgłoszenia chętnych do udziału w projekcie. Ich liczba zdecydowanie przewyższa możliwości finansowe i organizacyjne programu. Projekt "Aktywna wieś" zakłada przeszkolenie 100 osób w pięciu, ściśle określonych specjalnościach. Okazało się, że chętnych do przeszkolenia osób jest o prawie sto więcej!
Maciej Adamski - dyrektor Fundacji - "Mamy kłopot, nie spodziewaliśmy się aż takiego odzewu mieszkańców szamotulskich wiosek. Z drugiej strony bardzo nas to cieszy - pomysł okazał się trafiony w dziesiątkę! Ważne jest również to, że takie zainteresowanie potencjalnych beneficjentów bardzo ułatwi nam starania o dofinansowanie kolejnych projektów. Również tych, które będą kontynuacją "Aktywnej wsi" . Przed Radami Sołeckimi i Sołtysami współpracujących z nami wiosek stoi teraz ciężkie i niewdzięczne zadanie - weryfikacja kandydatur."
Dobiegają końca przygotowania do realizacji nowego, autorskiego projektu Fundacji "Nadzieja". "Aktywna wieś" to program pomocy dla mieszkańców szamotulskich wiosek chcących bezpłatnie uzyskać nowe kwalifikacje, umożliwiające podjęcie pracy w poszukiwanych na rynku specjalnościach.
Z napływających do naszego biura informacji wynika, że zaproponowane przez nas profile kształcenia i warunki uczestnictwa w szkoleniach spotkały się z szerokim zainteresowaniem społecznym. Ilość zgłoszeń już dzisiaj przewyższa możliwości projektu "Aktywna wieś" a rekrutacja jeszcze się nie zakończyła! Wszystko wskazuje na to, że konieczna będzie selekcja uczestników programu przez Rady Sołeckie. Przypominamy, że zgłoszenia przyjmowane będą do 20 listopada 2008 roku przez biuro Fundacji i wszystkich sołtysów gminy Szamotuły . Zajęcia rozpoczną się w grudniu.
Starosta Szamotulski, Pan Paweł Kowzan (na zdjęciu z Prezesem Edmundem Zawadzkim), gość czerwcowego walnego zebrania władz Fundacji Nadzieja, zadeklarował finansowe wsparcie działań Fundacji w obszarze aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i… dotrzymał słowa. W czwartek 16 października 2008 roku doszło do podpisania umowy, na mocy której Fundacja otrzymała od Starostwa 20.000 złotych. Pieniądze te zostaną przeznaczone na przygotowanie do tzw. telepracy trzech niepełnosprawnych ruchowo mieszkańców naszego powiatu. Objęte wsparciem osoby otrzymają od Fundacji komputer z dostępem do Internetu oraz odbędą specjalistyczne szkolenie. Oczywiście instruktorzy dojeżdżać będą do ich domów. Niepełnosprawni kursanci już za kilka miesięcy będą fachowo przygotowani do prowadzenia np. prostej księgowości, przygotowywania osobom fizycznym rocznych rozliczeń podatkowych, zakładania i prowadzenia stron internetowych lub obsługi i stosowania grafiki komputerowej.
Starosta Szamotulski Paweł Kowzan zapowiedział, że jeżeli pomysł się sprawdzi i po okresie przeszkolenia niepełnosprawni będą mogli podjąć pracę, to program będzie kontynuowany w kolejnych latach.
Fundacja Niemiecko – Polska Nadzieja odniosła sukces w konkursie 6.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Komisja Oceny Projektów powołana przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego zaakceptowała do realizacji 15 projektów z naszego regionu. Wśród nich aż pięć, to projekty zgłoszone przez Fundację.
Projekty mają charakter szkoleniowy i adresowane są do mieszkańców wsi z terenu Gminy Szamotuły. Ich uczestnicy będą mieli szansę uzyskać za darmo kwalifikacje zawodowe, które organizowane przez inne ośrodki są zwykle bardzo kosztowne.
Świetlice wiejskie od listopada do końca marca 2009 roku pełnić będą rolę centrów szkoleniowych dla następujących zawodów:
1. Koźle – operator wózka widłowego.
2. Przecław – operator koparek.
3. Śmiłowo – opiekun osoby niepełnosprawnej.
4. Otorowo – operator pił mechanicznych.
5. Baborówko – prawo jazdy kategorii B lub C.
Łączna wartość tych projektów to 250.000 zł i będą w 100 % finansowane przez Europejski Fundusz Społeczny.
Kolejne, tym razem ministerialne wyróżnienie dla programu "Szwajcarski zegarek".
Autorski program Fundacji Niemiecko-Polskiej "Nadzieja" "Szwajcarski zegarek" doczekał się kolejnego, bardzo prestiżowego wyróżnienia. Na uroczystej gali zorganizowanej w Teatrze Wielkim w Warszawie (23 czerwca 2008 roku) przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wręczono nagrody najlepszym z pośród 300 dopuszczonych do konkursu projektów. W piętnastce wyróżnionych znalazł się także "Szwajcarski zegarek". Z rąk Minister Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej wyróżnienie i prawo używania tytułu "Najlepsza Inwestycja w człowieka 2008" odebrał szef projektu Maciej Adamski. W warszawskiej gali dyrektorowi Adamskiemu towarzyszyli członkowie władz Fundacji Zygmunt Mikołajczak i Wojciech Kaczmarek oraz współpracowniczka Ilona Weimann.
Realizacja autorskiego programu Fundacji Niemiecko-Polskiej „Nadzieja” z Szamotuł „Szwajcarski zegarek” dobiega końca. Ze stu młodych mieszkańców Powiatu Szamotulskiego
uczestniczących w programie aż 93 trwale związało się z rynkiem pracy. „To ogromny sukces Fundacji i potwierdzenie słuszności przyjętych przez nas założeń” – mówi Maciej Adamski, dyrektor projektu.
W sobotę 14 czerwca w Pałacu w Białokoszu odbyło się uroczyste zakończenie programu. Władze Fundacji zaprosiły osoby pracujące przy realizacji „Szwajcarskiego zegarka” i partnerów projektu. Pojawili się także Starosta Szamotulski Paweł Kowzan i Burmistrz Jacek Grabowski. Dyrektor Adamski podsumował 4- letni okres realizacji programu, podziękował partnerom i współpracownikom za ogromne zaangażowanie w pracy na rzecz młodzieży. Podkreślił, że „Szwajcarski zegarek” w wersji szamotulskiej stał się synonimem perfekcji, skuteczności i wielkopolskiego pragmatyzmu: „Zauważono nasz program a jego efekty budzą zainteresowanie. Także w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Nie przeczę, że to może nam pomóc w pozyskiwaniu środków unijnych na nasze nowe programy. Zestaw projektów już złożyliśmy do Wojewódzkiego Urzędu Pracy”- dodał Maciej Adamski
W sobotę 14 czerwca w Pałacu w Białokoszu odbyło się doroczne spotkanie członków Rady i Zarządu Fundacji Niemiecko - Polskiej "Nadzieja".
W obradach władz Fundacji uczestniczyła siedmioosobowa grupa działaczy społecznych z Rhauderfehn reprezentująca stronę niemiecką i dziewięcioosobowa delegacja strony szamotulskiej Fundacji. Przewodniczący Zarządu Edmund Zawadzki przywitał gości i uroczyście otworzył obrady. Dyrektor Maciej Adamski przedstawił zebranym sprawozdanie z działalności Fundacji w 2007 roku i zaprezentował Radzie wyniki finansowe za okres rozliczeniowy. Zebrani jednogłośnie przyjęli sprawozdanie finansowe i udzielili absolutorium Zarządowi. Zgodnie ze statutem organizacji tegoroczne spotkanie wyłonić musiało nowy Zarząd Fundacji na 2-letnią kadencję. Zgodnie z wolą Rady Fundacji skład osobowy pozostał bez zmian – Przewodniczącym Zarządu pozostał Edmund Zawadzki a jego zastępcą Herbert Broich.
Dyrektor Wykonawczy Fundacji M. Adamski przedstawił zebranym projekt działań Fundacji na 2008 rok i zaproponował dyskusję o sensowności dalszego prowadzenia sprzedaży maszyn rolniczych. Rentowność tego typu działań prowadzonych przez Fundację w ostatnich latach drastycznie spadła a utrzymywanie deficytowej (według prognoz) działalności, zdaniem M. Adamskiego, mija się z celem. Zarząd i Rada podjęli także decyzję o organizacji dodatkowego, jesiennego spotkania, które poświęcone będzie wypracowaniu nowych form działań organizacji.
Program "Szwajcarski zegarek" realizowany przez szamotulską Fundację Polsko-Niemiecką "Nadzieja" wywołał spore zainteresowanie wśród posłów i senatorów, członków Komisji ds. Rodziny i Polityki Społecznej obu izb parlamentu.
W siedzibie Senatu RP 13 maja 2008 roku odbyło się posiedzenie połączonych Komisji ds. Rodziny i Polityki Społecznej Sejmu i Senatu. Na posiedzenie Komisji zaproszono administratorów ośmiu najciekawszych inicjatyw społecznych realizowanych ze środków EFS – EQUAL.
Dyrektor Maciej Adamski z Fundacji "Nadzieja": " To dla nas ogromne wyróżnienie. Nasz "Szwajcarski zegarek" znalazł się w gronie najciekawszych i najskuteczniej realizowanych programów społecznych w Polsce. Przez kilkanaście minut wystąpienia miałem okazję zaprezentować nasze osiągnięcia i plany na przyszłość. Bardzo cieszyło mnie, że posłowie i senatorowie dopytywali o szczegóły realizacyjne i możliwości uniwersalizacji programu. Szczególne emocje w parlamentarzystach wzbudziła informacja o skuteczności naszych działań - jednak 93% skuteczności w działaniach społecznych robi wrażenie! Nawet w Senacie RP"
Członkowie Komisji zadeklarowali daleko idące wsparcie zmierzające do umożliwiania kontynuacji tych najlepszych w kraju przedsięwzięć i kierowania oryginalnych pomysłów do grup społecznych potrzebujących wsparcia.
Skuteczne sposoby pozyskiwania funduszy unijnych, metody efektywnego ich wykorzystania i proces profesjonalizacji działań w sferze pomocy społecznej to przewodnie tematy zakończonego właśnie (24/25.04.2008 roku) w Zakrzewie k/Gniezna Forum Wielkopolskich Organizacji Pozarządowych. Organizatorem Forum była Fundacja "Nadzieja" z Szamotuł, administrator projektu "Szwajcarski zegarek".
W spotkaniu udział wzięło kilkadziesiąt wielkopolskich organizacji pozarządowych. Tych, które realizują rozbudowane, skierowane do szerokiego kręgu beneficjentów projekty (Caritas, Markot, Barka, Nadzieja itd) i takie, które pracują z wąskimi grupami podopiecznych. Prezentacje najbardziej interesujących projektów IW EQUAL: "Szwajcarski zegarek", "Ekonomia społeczna w praktyce" czy "Kampania przeciw ubóstwu" i problemy niewielkich organizacji pobudziły dwudniową dyskusję. A tematów nie brakowało: praktyka realizacji i ocena poszczególnych systemów pomocy, skuteczność projektów, problematyka wpływu administracji samorządowych na prowadzone działania i współpraca z partnerami. Niezwykle cenne dla uczestników Forum okazały się praktyczne uwagi dotyczące współpracy na linii samorząd wojewódzki - organizacje pozarządowe Naczelnika Grzegorza Naranowicza z Urzędu Marszałkowskiego i Magdaleny Szerszeń z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu.
Fundacja Niemiecko-Polska "Nadzieja" realizująca projekt "Szwajcarski zegarek" organizuje w Pałacu w Zakrzewie k/Gniezna 24-25 kwietnia 2008 roku Forum Wielkopolskich Organizacji Pozarządowych.
Głównym tematem spotkania i zapewne ożywionych dyskusji będzie problem finansowania programów w szeroko pojętej sferze pomocy społecznej. Porozmawiamy o rezultatach naszych dotychczasowych działań, ich skuteczności i bezpośredniego wpływu na docelowe grupy beneficjentów a także o sposobach finansowania naszych nowych projektów. Do udziału w konferencji zaprosiliśmy najprężniej w Wielkopolsce działające organizacje pozarządowe i przedstawicieli instytucji zajmujących się dystrybucją funduszy europejskich.
userfiles/file/program konferencji.doc
Idea "Szwajcarskiego zegarka" wywołała spore zainteresowanie na Pomorzu. Szczegółowe pytania dotyczące projektu i propozycje współpracy to efekt prezentacji rezultatu wypracowanego w Szamotułach.
Ekipa projektu "Szwajcarski zegarek" wzięła udział w przygotowanej przez Partnerstwo "Praca w posagu" dwudniowej konferencji (26 - 27.02.2008) w Dźwirzynie. Dyrektor Maciej Adamski przedstawił specjalnie na tą okazję przygotowaną prezentację multimedialną opisującą rezultaty "Szwajcarskiego zegarka". Wystąpienie dyr. Adamskiego wywołało szereg interesujących, szczegółowych pytań i sprowokowało ożywioną dyskusję uczestników konferencji. Imponująca skuteczność programu i nowatorskie, pragmatyczne podejście do problemu bezrobocia wzbudziło ogromne zainteresowanie. Pojawiły się również konkretne deklaracje podjęcia współpracy.
15 grudnia 2007 roku w Rhauderfehn w Niemczech odbyło się coroczne walne posiedzenie Rady i Zarządu Fundacji Niemiecko – Polskiej „Nadzieja”. Obradom tradycyjnie przewodniczył Przewodniczący Rady Fundacji pan Helmut Collmann. Podczas posiedzenia przeanalizowano i zatwierdzono najważniejsze dokumenty finansowe za rok 2006 i 2007. Dyskutowano także o planach Fundacji na nadchodzące lata.
Przedstawiciele Projektu „Szwajcarski zegarek” administrowanego przez szamotulską Fundację „Nadzieja” uczestniczyli w styczniowej konferencji „Aktywne wsparcie integracji społecznej i zawodowej” zorganizowanej przez Uniwersytet Jagielloński i Stowarzyszenie Romów w Polsce. W szacownych, prestiżowych wnętrzach Collegium Maius dyrektor Fundacji Maciej Adamski przedstawił gronu naukowców i praktyków zajmujących się problematyką społeczną ideę i rezultaty działań programu „Szwajcarski zegarek”. Spore zainteresowanie uczestników konferencji i sympozjum naukowego „Romowie w procesach globalizacji. Przemiany społeczne i kulturowe” wzbudziła niespotykana w sferze działań społecznych ponad 90% skuteczność programu i oryginalny, uniwersalny pomysł współpracy jednostek samorządowych z organizacjami pozarządowymi. Ważną i interesującą dla uczestników spotkania była także część filmowa prezentacji dyrektora Adamskiego, obejmująca problematykę bezpośredniego wpływu „Szwajcarskiego zegarka” na rynek pracy i kondycję lokalnych przedsiębiorców.
Warto również wspomnieć o bezpośrednich rezultatach wizyty szamotulan w Krakowie. Stowarzyszenie Romów w Polsce wyraziło zainteresowanie programem „Szwajcarski zegarek” i zaproponowało Fundacji „Nadzieja” stworzenie wspólnego projektu społecznego realizowanego w środowisku romskim.
Fundacja Niemiecko-Polska "NADZIEJA" przeprowadziła kolejną, zaplanowaną wcześniej akcję kontrolną wśród pracodawców biorących udział w programie "Szwajcarski zegarek". Kontrola dotyczyła 52 podmiotów gospodarczych zatrudniających młodzież - beneficjentów ostatecznych projektu.
Współpracująca z Fundacją Niemiecko-Polską „Nadzieja” holenderska organizacja Gemeente Hengelo zaprosiła grupę działaczy społecznych i samorządowych z Szamotuł do odwiedzenia i poznania działań projektu Couleur Twente Hengelo.
Szamotulska ekipa, w której skład weszli: Radni Karolina Borowczak i Przemysław Fąferek, Iwona Lembicz-Kwatera z OPS, Leszek Kijewski z CIS i Kamila Wołyńska z Fundacji „Nadzieja” przez trzy sierpniowe dni zapoznawała się z ideą i sposobami realizacji oryginalnego projektu społecznego, skierowanego do osób niepełnosprawnych, bezrobotnych i wykluczonych społecznie. Spotkania z uczestnikami projektu, konsultacje z kadrą pedagogiczną i rozmowy z samorządowcami uzmysłowiły szamotulanom różnice w podejściu do problematyki osób niepełnosprawnych w obu krajach. Naszej delegacji zaimponowało oryginalne i profesjonalne podejście do tej jakże trudnej materii i poziom środków, przeznaczonych na te działania. Kwota 24 tysięcy euro rocznie na jednego beneficjenta pobudza wyobraźnię ale „bez takich pieniędzy też można sporo zrobić – najważniejszy jest pomysł!”- mówią członkowie szamotulskiej delegacji.
» Opis projektu
» Rezultaty projektu
» Partnerstwo Krajowe
» Partnerstwo
Ponadnarodowe
» Wydarzenia
» ZarzÄ
d Projektu
» Personel Projektu