» Strona Główna
» Zarząd Fundacji
» Rada Fundacji
» Statut Fundacji
» Pracownicy Fundacji
» Działalność Fundacji
» Fundatorzy
» Opis projektu
» Centrum
Integracji Społecznej
» Spółdzielnia
Socjalna "Nadzieja"
Realizacja autorskiego programu Fundacji Niemiecko-Polskiej „Nadzieja” z Szamotuł „Szwajcarski zegarek” dobiega końca. Ze stu młodych mieszkańców Powiatu Szamotulskiego
uczestniczących w programie aż 93 trwale związało się z rynkiem pracy. „To ogromny sukces Fundacji i potwierdzenie słuszności przyjętych przez nas założeń” – mówi Maciej Adamski, dyrektor projektu.
W sobotę 14 czerwca w Pałacu w Białokoszu odbyło się uroczyste zakończenie programu. Władze Fundacji zaprosiły osoby pracujące przy realizacji „Szwajcarskiego zegarka” i partnerów projektu. Pojawili się także Starosta Szamotulski Paweł Kowzan i Burmistrz Jacek Grabowski. Dyrektor Adamski podsumował 4- letni okres realizacji programu, podziękował partnerom i współpracownikom za ogromne zaangażowanie w pracy na rzecz młodzieży. Podkreślił, że „Szwajcarski zegarek” w wersji szamotulskiej stał się synonimem perfekcji, skuteczności i wielkopolskiego pragmatyzmu: „Zauważono nasz program a jego efekty budzą zainteresowanie. Także w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Nie przeczę, że to może nam pomóc w pozyskiwaniu środków unijnych na nasze nowe programy. Zestaw projektów już złożyliśmy do Wojewódzkiego Urzędu Pracy”- dodał Maciej Adamski
W sobotę 14 czerwca w Pałacu w Białokoszu odbyło się doroczne spotkanie członków Rady i Zarządu Fundacji Niemiecko - Polskiej "Nadzieja".
W obradach władz Fundacji uczestniczyła siedmioosobowa grupa działaczy społecznych z Rhauderfehn reprezentująca stronę niemiecką i dziewięcioosobowa delegacja strony szamotulskiej Fundacji. Przewodniczący Zarządu Edmund Zawadzki przywitał gości i uroczyście otworzył obrady. Dyrektor Maciej Adamski przedstawił zebranym sprawozdanie z działalności Fundacji w 2007 roku i zaprezentował Radzie wyniki finansowe za okres rozliczeniowy. Zebrani jednogłośnie przyjęli sprawozdanie finansowe i udzielili absolutorium Zarządowi. Zgodnie ze statutem organizacji tegoroczne spotkanie wyłonić musiało nowy Zarząd Fundacji na 2-letnią kadencję. Zgodnie z wolą Rady Fundacji skład osobowy pozostał bez zmian – Przewodniczącym Zarządu pozostał Edmund Zawadzki a jego zastępcą Herbert Broich.
Dyrektor Wykonawczy Fundacji M. Adamski przedstawił zebranym projekt działań Fundacji na 2008 rok i zaproponował dyskusję o sensowności dalszego prowadzenia sprzedaży maszyn rolniczych. Rentowność tego typu działań prowadzonych przez Fundację w ostatnich latach drastycznie spadła a utrzymywanie deficytowej (według prognoz) działalności, zdaniem M. Adamskiego, mija się z celem. Zarząd i Rada podjęli także decyzję o organizacji dodatkowego, jesiennego spotkania, które poświęcone będzie wypracowaniu nowych form działań organizacji.
Program "Szwajcarski zegarek" realizowany przez szamotulską Fundację Polsko-Niemiecką "Nadzieja" wywołał spore zainteresowanie wśród posłów i senatorów, członków Komisji ds. Rodziny i Polityki Społecznej obu izb parlamentu.
W siedzibie Senatu RP 13 maja 2008 roku odbyło się posiedzenie połączonych Komisji ds. Rodziny i Polityki Społecznej Sejmu i Senatu. Na posiedzenie Komisji zaproszono administratorów ośmiu najciekawszych inicjatyw społecznych realizowanych ze środków EFS – EQUAL.
Dyrektor Maciej Adamski z Fundacji "Nadzieja": " To dla nas ogromne wyróżnienie. Nasz "Szwajcarski zegarek" znalazł się w gronie najciekawszych i najskuteczniej realizowanych programów społecznych w Polsce. Przez kilkanaście minut wystąpienia miałem okazję zaprezentować nasze osiągnięcia i plany na przyszłość. Bardzo cieszyło mnie, że posłowie i senatorowie dopytywali o szczegóły realizacyjne i możliwości uniwersalizacji programu. Szczególne emocje w parlamentarzystach wzbudziła informacja o skuteczności naszych działań - jednak 93% skuteczności w działaniach społecznych robi wrażenie! Nawet w Senacie RP"
Członkowie Komisji zadeklarowali daleko idące wsparcie zmierzające do umożliwiania kontynuacji tych najlepszych w kraju przedsięwzięć i kierowania oryginalnych pomysłów do grup społecznych potrzebujących wsparcia.
Skuteczne sposoby pozyskiwania funduszy unijnych, metody efektywnego ich wykorzystania i proces profesjonalizacji działań w sferze pomocy społecznej to przewodnie tematy zakończonego właśnie (24/25.04.2008 roku) w Zakrzewie k/Gniezna Forum Wielkopolskich Organizacji Pozarządowych. Organizatorem Forum była Fundacja "Nadzieja" z Szamotuł, administrator projektu "Szwajcarski zegarek".
W spotkaniu udział wzięło kilkadziesiąt wielkopolskich organizacji pozarządowych. Tych, które realizują rozbudowane, skierowane do szerokiego kręgu beneficjentów projekty (Caritas, Markot, Barka, Nadzieja itd) i takie, które pracują z wąskimi grupami podopiecznych. Prezentacje najbardziej interesujących projektów IW EQUAL: "Szwajcarski zegarek", "Ekonomia społeczna w praktyce" czy "Kampania przeciw ubóstwu" i problemy niewielkich organizacji pobudziły dwudniową dyskusję. A tematów nie brakowało: praktyka realizacji i ocena poszczególnych systemów pomocy, skuteczność projektów, problematyka wpływu administracji samorządowych na prowadzone działania i współpraca z partnerami. Niezwykle cenne dla uczestników Forum okazały się praktyczne uwagi dotyczące współpracy na linii samorząd wojewódzki - organizacje pozarządowe Naczelnika Grzegorza Naranowicza z Urzędu Marszałkowskiego i Magdaleny Szerszeń z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu.
Fundacja Niemiecko-Polska "Nadzieja" realizująca projekt "Szwajcarski zegarek" organizuje w Pałacu w Zakrzewie k/Gniezna 24-25 kwietnia 2008 roku Forum Wielkopolskich Organizacji Pozarządowych.
Głównym tematem spotkania i zapewne ożywionych dyskusji będzie problem finansowania programów w szeroko pojętej sferze pomocy społecznej. Porozmawiamy o rezultatach naszych dotychczasowych działań, ich skuteczności i bezpośredniego wpływu na docelowe grupy beneficjentów a także o sposobach finansowania naszych nowych projektów. Do udziału w konferencji zaprosiliśmy najprężniej w Wielkopolsce działające organizacje pozarządowe i przedstawicieli instytucji zajmujących się dystrybucją funduszy europejskich.
userfiles/file/program konferencji.doc
Idea "Szwajcarskiego zegarka" wywołała spore zainteresowanie na Pomorzu. Szczegółowe pytania dotyczące projektu i propozycje współpracy to efekt prezentacji rezultatu wypracowanego w Szamotułach.
Ekipa projektu "Szwajcarski zegarek" wzięła udział w przygotowanej przez Partnerstwo "Praca w posagu" dwudniowej konferencji (26 - 27.02.2008) w Dźwirzynie. Dyrektor Maciej Adamski przedstawił specjalnie na tą okazję przygotowaną prezentację multimedialną opisującą rezultaty "Szwajcarskiego zegarka". Wystąpienie dyr. Adamskiego wywołało szereg interesujących, szczegółowych pytań i sprowokowało ożywioną dyskusję uczestników konferencji. Imponująca skuteczność programu i nowatorskie, pragmatyczne podejście do problemu bezrobocia wzbudziło ogromne zainteresowanie. Pojawiły się również konkretne deklaracje podjęcia współpracy.
15 grudnia 2007 roku w Rhauderfehn w Niemczech odbyło się coroczne walne posiedzenie Rady i Zarządu Fundacji Niemiecko – Polskiej „Nadzieja”. Obradom tradycyjnie przewodniczył Przewodniczący Rady Fundacji pan Helmut Collmann. Podczas posiedzenia przeanalizowano i zatwierdzono najważniejsze dokumenty finansowe za rok 2006 i 2007. Dyskutowano także o planach Fundacji na nadchodzące lata.
Przedstawiciele Projektu „Szwajcarski zegarek” administrowanego przez szamotulską Fundację „Nadzieja” uczestniczyli w styczniowej konferencji „Aktywne wsparcie integracji społecznej i zawodowej” zorganizowanej przez Uniwersytet Jagielloński i Stowarzyszenie Romów w Polsce. W szacownych, prestiżowych wnętrzach Collegium Maius dyrektor Fundacji Maciej Adamski przedstawił gronu naukowców i praktyków zajmujących się problematyką społeczną ideę i rezultaty działań programu „Szwajcarski zegarek”. Spore zainteresowanie uczestników konferencji i sympozjum naukowego „Romowie w procesach globalizacji. Przemiany społeczne i kulturowe” wzbudziła niespotykana w sferze działań społecznych ponad 90% skuteczność programu i oryginalny, uniwersalny pomysł współpracy jednostek samorządowych z organizacjami pozarządowymi. Ważną i interesującą dla uczestników spotkania była także część filmowa prezentacji dyrektora Adamskiego, obejmująca problematykę bezpośredniego wpływu „Szwajcarskiego zegarka” na rynek pracy i kondycję lokalnych przedsiębiorców.
Warto również wspomnieć o bezpośrednich rezultatach wizyty szamotulan w Krakowie. Stowarzyszenie Romów w Polsce wyraziło zainteresowanie programem „Szwajcarski zegarek” i zaproponowało Fundacji „Nadzieja” stworzenie wspólnego projektu społecznego realizowanego w środowisku romskim.
Fundacja Niemiecko-Polska "NADZIEJA" przeprowadziła kolejną, zaplanowaną wcześniej akcję kontrolną wśród pracodawców biorących udział w programie "Szwajcarski zegarek". Kontrola dotyczyła 52 podmiotów gospodarczych zatrudniających młodzież - beneficjentów ostatecznych projektu.
Współpracująca z Fundacją Niemiecko-Polską „Nadzieja” holenderska organizacja Gemeente Hengelo zaprosiła grupę działaczy społecznych i samorządowych z Szamotuł do odwiedzenia i poznania działań projektu Couleur Twente Hengelo.
Szamotulska ekipa, w której skład weszli: Radni Karolina Borowczak i Przemysław Fąferek, Iwona Lembicz-Kwatera z OPS, Leszek Kijewski z CIS i Kamila Wołyńska z Fundacji „Nadzieja” przez trzy sierpniowe dni zapoznawała się z ideą i sposobami realizacji oryginalnego projektu społecznego, skierowanego do osób niepełnosprawnych, bezrobotnych i wykluczonych społecznie. Spotkania z uczestnikami projektu, konsultacje z kadrą pedagogiczną i rozmowy z samorządowcami uzmysłowiły szamotulanom różnice w podejściu do problematyki osób niepełnosprawnych w obu krajach. Naszej delegacji zaimponowało oryginalne i profesjonalne podejście do tej jakże trudnej materii i poziom środków, przeznaczonych na te działania. Kwota 24 tysięcy euro rocznie na jednego beneficjenta pobudza wyobraźnię ale „bez takich pieniędzy też można sporo zrobić – najważniejszy jest pomysł!”- mówią członkowie szamotulskiej delegacji.
W gdańskim hotelu Novotel Marina w końcu września (20-21.09.2007) odbyła się ogólnopolska konferencja „Środki unijne i organizacje pozarządowe w walce z bezrobociem – prawdy i mity”. Organizatorzy spotkania: Fundacja Niemiecko-Polską „Nadzieja” z Szamotuł, administrator projektu „Szwajcarski zegarek” i Pomorsko-Kujawskie Zrzeszenie Samopomocy Obywatelskiej w Barcinie, administrator projektu „Wstań, unieś głowę” zaprosili do udziału grupę wpływowych samorządowców i przygotowali interesujący, zróżnicowany program spotkania.
W niedzielę 4 listopada 2007 roku w niemieckim Kassel podsumowano 3 letni okres współpracy ponadnarodowej organizacji pozarządowych prowadzących działania w sferze społecznej. Współpraca, realizowana w ramach programu EQUAL TALE miała na celu wypracowanie optymalnych, skutecznych metod pomocy młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Na seminarium pojawili się przedstawiciele gospodarzy, partnerstw z Holandii, Hiszpanii i zarządzającej projektem "Szwajcarski zegarek" Fundacji "Nadzieja" z Szamotuł.
Szanowni Państwo,
Prawie setka beneficjentów programu "Szwajcarski zegarek" rozpoczęła końcowe egzaminy w prowadzonej przez Fundację Niemiecko-Polską "Nadzieja" policealnej szkole. Egzaminy kończą dwuletni cykl nauki, po którym młodzi ludzie z terenu Powiatu Szamotulskiego zdobędą tytuł technika w wybranych specjalnościach. Nie tylko tytuł - również stałą pracę w lokalnych przedsiębiorstwach. Takie właśnie założenia przyjęła Fundacja realizując autorski program "Szwajcarski zegarek" - zapewnienie beneficjentom pracy przez 36 miesięcy z jednoczesnym szkoleniem w wybranym przez młodzież i przedsiębiorców zawodzie. Sesja egzaminacyjna zakończy się okolicznościową imprezą 30 czerwca w Zespole Szkół nr 3 w Szamotułach.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Szanowni Państwo,
30 maja 2007r. Fundacja zorganizowała w Poznaniu konferencję nt. "System wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym". Więcej o konferencji w załączniku.
Informacja o konferencji dniu 30 maja 2007r. nt.. "System wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym"
Szanowni Państwo,
w dniach 22-26 maja 2007r. sześciu przedstawicieli naszego Partnerstwa wzięło udział w spotkaniu ponadnarodowym w Murcji w Hiszpanii. W załączniku przedstawiamy sprawozdania z konferencji.
Sprawozdanie ze spotkania partnerów ponadnarodowych w ramach projektu TALE
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Szanowni Państwo,
od marca 2007r. pełnomocnik Fundacji ds. zatrudnienia beneficjentów rozpoczął kolejną serię kontroli w zakładach pracy zatrudnionych uczestników projektu. Cele i założenia przedstawiamy w załączniku.
Cele i założenia kontroli realizowanych na wiosnę 2007 r.
Szanowni Państwo,
w załączniku przedstawiamy informacje o współpracy ponadnarodowej powadzonej przez nasze Partnerstwo w ramach projektu "Szwajcarski zegarek".
Współpraca ponadnarodowa
Szanowni Państwo,
w załączniku przedstawiamy sprawozdanie z kontroli w zakładach pracy zatrudniających uczestników projektu "Szwajcarski zegarek" przeprowadzonych od września 2006 r. do stycznia 2007r.
Sprawozdanie z kontroli przeprowadzonych od września 2006 r. do stycznia 2007r. (.doc)
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że w dniach od 06.08.2007 r. do 14.08.2007 r. z powodu przerwy urlopowej biuro Fundacji będzie nieczynne.
Szanowni Państwo,
Pracodawcy uczestników projektu "Szwajcarski zegarek"
Uprzejmie przypominam, że zgodnie z § 5 p.1 zawartej między nami umowy o współpracy i zasadach refundacji czerwiec 2007r. to ostatni miesiąc, za który Fundacja dokona zwrotu wynagrodzeń uczestników "Szwajcarskiego zegarka" w wysokości ustalonej w umowie.
Proszę w związku z tym aby najdalej do 31 lipca br. złożyć w Fundacji komplet dokumentów uprawniających do dokonania refundacji za czerwiec i poprzednie miesiące. Dokumenty złożone po tym terminie nie będą mogły zostać przyjęte, ponieważ na początku sierpnia wysyłamy do naszej Instytucji Zarządzającej komplet dokumentacji rozliczającej otrzymaną dotację.
Szanowni Państwo,
w związku z likwidacją od 01.01.2007r. deklaracji PIT-4 począwszy od 2007 roku płatnicy będą przekazywać do US tylko kwoty pobranych zaliczek na podatek. (Raz do roku trzeba będzie sporządzić deklarację i złożyć ją w US, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym.) W związku z powyższym od 01.01.2007 zmianie ulega dokumentowanie wydatku na podatek od osób fizycznych. Udokumentować i rozliczać to można dołączając przelew do Urzędu Skarbowego i oświadczenie (oświadczenie do US znajdujące się w komunikacie nr 1).
Szanowni Państwo,
za wydatek kwalifikowany oprócz kwoty netto najniższego wynagrodzenia obowiązującego w roku 2005, czyli w dniu podpisania umowy o współpracy oraz o zasadach refundacji kosztów nowo utworzonych miejsc pracy uważa się również:
Szanowni Państwo,
przedstawiamy listę dokumentów oraz druki oświadczeń, które powinny być załączone do dokumentów stanowiących podstawę refundacji wynagrodzeń pracowników zatrudnionych przez Państwa w ramach programu "Szwajcarski zegarek".
» Opis projektu
» Rezultaty projektu
» Partnerstwo Krajowe
» Partnerstwo
Ponadnarodowe
» Wydarzenia
» ZarzÄ
d Projektu
» Personel Projektu