Today is Sunday, 29th May 2022, name day: Benity, Maksymiliana, Teodozji
Unique visits: 1517.
German - Polish
Foundation
 

Previous News

| 1 | | 2 | | 3 | | 4 | | 5 |
Tuesday, 24th March 2009
News No. 45
newsTranslation still in progress...

Beneficjenci programu "Aktywna wieś", organizowanego przez Fundację "Nadzieja" w świetlicy w Przecławiu pozytywnie zaskoczyli wykładowców. Jak sami powiedzieli naszemu serwisowi "komplet", a więc stuprocentowa skuteczność była dla nich oczywista: "W tej grupie wszyscy kurs traktują bardzo serio - to przecież nasza przyszłość. Z drugiej strony nikt nie będzie siedział na wykładach tyle godzin by w końcu egzamin oblać. To strata czasu!"
Kursanci z Przecławia pokonali dopiero połowę drogi do zdobycia nowego zawodu operatora koparek. Zaliczyli egzamin teoretyczny a jazdy i egzamin praktyczny zaliczać będą w planowanej na jesień następnej edycji programu. Wykładowca Krzysztof Krysztofiak nie ma wątpliwości, że jego uczniowie poradzą sobie w czasie zajęć praktycznych: "Jeżeli ktoś solidnie pracował nad teorią to praktyka nie powinna stanowić większego problemu. Nie przewiduję niespodzianek".

Dodatkowej motywacji dostarczyła kursantom reprezentująca Radę Miasta i Gminy Szamotuły Karolina Borowczak (na zdj): "Rozumiem, że za rok spotykamy się w podobnym gronie". Nikt nie protestował....


Poniedziałek, 23th March 2009
News No. 43
newsTranslation still in progress...

Uroczyste wręczenie certyfikatów  zawodowych dwudziestu kursantom programu "Aktywna wieś" odbyło się w sobotę 21 marca w Koźlu. Tym samym uczestnicy kursu uzyskali prawo do wykonywania zawodu: operator wózków jezdniowych. 

Kurs nie należał do najłatwiejszych -  to 100 godzin intensywnych zajęć teoretycznych i praktycznych, wielodniowe przygotowania i ogromny stres egzaminacyjny. "Warto było" - twierdzą absolwenci kursu i podkreślają korzyści wiążące się ze zdobyciem nowego zawodu: "Z pracą będzie teraz łatwiej - przecież w każdej dużej firmie są magazyny i składy materiałów. Operator wózka może nieźle zarobić a bez uprawnień na taką pracę nie ma żadnych szans..."

Na uroczystości w Koźlu nie zabrakło także przedstawicieli partnerów programu "Aktywna wieś" czyli Urzędu Miasta i Gminy: burmistrza Jaromira Zielińskiego i sekretarza Stefana Maćkowiaka. Certyfikaty zawodowe wręczali: szef projektu Maciej Adamski i Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Szamotuły Marek Pawlicki.

 


Thursday, 5th March 2009
News No. 42
newsTranslation still in progress...

Początek marca to dla stu uczestników programu "Aktywna wieś" czas bardzo ciężkiej pracy. Jeszcze w tym miesiącu odbędą się egzaminy końcowe. W Koźlu (na zdjęciu) kursanci zakończyli  już egzaminy teoretyczne a nasz serwis z wielką przyjemnością donosi, że wyniki tej próby wypadły okazale - 100% skuteczności! A więc z dwudziestki zdających ocenę pozytywną otrzymali wszyscy. Zadowolenia nie kryje szef projektu "Aktywna wieś" Maciej Adamski - "Przyznaję, że bardzo liczyłem na dobre wyniki ale o 100% trudno było marzyć. Tym bardziej cieszę się, że nasi podopieczni nie zmarnowali czasu i solidnie pracowali. Wyrazy uznania należą się również pedagogom - potrafili tak zorganizować zajęcia i zmotywować podopiecznych, że na egzaminie nie było żadnych problemów. Z drugiej strony na gratulacje przyjdzie czas po części praktycznej. Trzymam kciuki!"


Środa, 21th January 2009
News No. 41
newsTranslation still in progress...

Autorski program Fundacji "Nadzieja" pod wspólną nazwą "Aktywna wieś" wszedł w fazę intensywnych szkoleń. Organizowane w pięciu świetlicach wiejskich zajęcia gromadzą komplety kursantów (na zdjęciu kurs w Koźlu). Szef projektu dyr. Maciej Adamski -

"Po grudniowych, inauguracyjnych spotkaniach program zajęć nabrał tempa. Ze "szwajcarską" precyzją realizowane są poszczególne programy i co nas szczególnie cieszy, zajęcia oceniane są przez kursantów bardzo dobrze. Nasi słuchacze podkreślają profesjonalizm kadry i atrakcyjną formę przekazu wiedzy. To cieszy, choćby w kontekście marcowych egzaminów. Mam nadzieję, a w zasadzie pewność, że podobnie jak w innych, realizowanych przez fundację "Nadzieja" projektach, wyniki egzaminów końcowych naszych podopiecznych należeć będą do najlepszych w kraju !"


Poniedziałek, 15th December 2008
News No. 36
newsTranslation still in progress...

Wydawać się może, że operator wózków jezdniowych to profesja zdecydowanie męska. Jednak nie w programie "Aktywna wieś". Wszystko wskazuje na to, że w końcu marca stosowne uprawnienia do wykonywania tego pozornie mało kobiecego zawodu zdobędzie pewna odważna mieszkanka gminy Szamotuły! Życzymy powodzenia!!!

 

W sobotę 13 grudnia w świetlicy wiejskiej w Koźlu odbyło się inauguracyjne spotkanie zakwalifikowanych przez Radę Sołecką kursantów z organizatorami i pomysłodawcami "Aktywnej wsi".

Słuchacze kursu "Operator wózka jezdnego" mieli okazję spotkać się z dyrektorem Fundacji "Nadzieja" Maciejem Adamskim (na zdjęciu), radną Karoliną Borowczak , sołtysem Koźla Wiesławem Krammem i wykładowcą Krzysztofem Krysztofiakiem. Spotkanie miało charakter informacyjny. Kursanci zapoznali się z warunkami uczestnictwa w zajęciach, wymaganymi przez organizatorów dokumentami i zakresem uprawnień, jakie zdobędą po ukończeniu kursu. Mieli także okazję do zadania kilku pytań dotyczących samej organizacji szkolenia i terminów egzaminów końcowych. Zdumienie słuchaczy kursu wzbudziła obecność i aktywne uczestnictwo w spotkaniu pewnej mieszkanki gminy Szamotuły. Wszak w ocenie wielu panów operator wózków jezdniowych to nie fach dla Pań. Z błędu wątpiących wyprowadził Krzysztof Krysztofiak: Panowie, doświadczenie uczy czegoś wręcz przeciwnego ! Przed wami trudne zadanie....

 


Środa, 26th November 2008
News No. 35
Translation still in progress...

Trudno było przewidzieć, że "Aktywna wieś" wzbudzi wśród mieszkańców gminy Szamotuły aż takie zainteresowanie. Do biura Fundacji "Nadzieja" spłynęły właśnie ostatnie zgłoszenia chętnych do udziału w projekcie. Ich liczba zdecydowanie przewyższa możliwości finansowe i organizacyjne programu.                       Projekt "Aktywna wieś" zakłada przeszkolenie 100 osób w pięciu, ściśle określonych specjalnościach. Okazało się, że chętnych do przeszkolenia osób jest o prawie sto więcej! 

Maciej Adamski - dyrektor Fundacji  - "Mamy kłopot, nie spodziewaliśmy się aż takiego odzewu mieszkańców szamotulskich wiosek. Z drugiej strony bardzo nas to cieszy - pomysł okazał się trafiony w dziesiątkę! Ważne jest również to, że takie zainteresowanie potencjalnych beneficjentów bardzo ułatwi nam starania o dofinansowanie kolejnych projektów. Również tych, które będą kontynuacją "Aktywnej wsi" . Przed Radami Sołeckimi i Sołtysami współpracujących z nami wiosek stoi teraz ciężkie i niewdzięczne zadanie - weryfikacja kandydatur."


Środa, 12th November 2008
News No. 34
newsTranslation still in progress...

Dobiegają końca przygotowania do realizacji nowego, autorskiego projektu Fundacji "Nadzieja". "Aktywna wieś" to program pomocy dla mieszkańców szamotulskich wiosek chcących bezpłatnie uzyskać nowe kwalifikacje, umożliwiające podjęcie pracy w poszukiwanych na rynku specjalnościach.

 

Z napływających do naszego biura informacji wynika, że zaproponowane przez  nas  profile kształcenia i warunki uczestnictwa w szkoleniach spotkały się z szerokim zainteresowaniem społecznym. Ilość zgłoszeń już dzisiaj przewyższa możliwości projektu "Aktywna wieś" a rekrutacja jeszcze się nie zakończyła!  Wszystko wskazuje na to, że konieczna będzie selekcja uczestników programu przez Rady Sołeckie. Przypominamy, że zgłoszenia przyjmowane będą do 20 listopada 2008 roku przez biuro Fundacji i wszystkich sołtysów gminy Szamotuły . Zajęcia rozpoczną się w grudniu.


Tuesday, 21 października 2008
News No. 33
newsTranslation still in progress...

Starosta Szamotulski, Pan Paweł Kowzan (na zdjęciu z Prezesem Edmundem Zawadzkim), gość czerwcowego walnego zebrania władz Fundacji Nadzieja,  zadeklarował finansowe wsparcie działań Fundacji w obszarze aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i… dotrzymał słowa.        W czwartek 16 października 2008 roku doszło do podpisania umowy, na mocy której Fundacja otrzymała od Starostwa 20.000 złotych. Pieniądze te zostaną przeznaczone na przygotowanie do tzw. telepracy trzech niepełnosprawnych ruchowo mieszkańców naszego powiatu. Objęte wsparciem osoby otrzymają od Fundacji komputer z dostępem do Internetu oraz odbędą specjalistyczne szkolenie. Oczywiście instruktorzy dojeżdżać będą do ich domów. Niepełnosprawni kursanci już za kilka miesięcy będą fachowo przygotowani do prowadzenia np. prostej księgowości, przygotowywania osobom fizycznym rocznych rozliczeń podatkowych, zakładania i prowadzenia stron internetowych lub obsługi i stosowania grafiki komputerowej.
          Starosta Szamotulski Paweł Kowzan zapowiedział, że jeżeli pomysł się sprawdzi i po okresie przeszkolenia niepełnosprawni będą mogli podjąć pracę,  to program  będzie kontynuowany w kolejnych latach.


Tuesday, 16 września 2008
News No. 32
Translation still in progress...

Fundacja Niemiecko – Polska Nadzieja odniosła sukces w konkursie 6.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.  Komisja Oceny Projektów powołana przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego zaakceptowała do realizacji 15 projektów z naszego regionu. Wśród nich aż pięć, to projekty zgłoszone przez Fundację.
   Projekty mają charakter szkoleniowy i adresowane są do mieszkańców wsi z terenu Gminy Szamotuły. Ich uczestnicy będą mieli szansę uzyskać za darmo kwalifikacje zawodowe, które organizowane przez inne ośrodki są zwykle bardzo kosztowne.  

   Świetlice wiejskie od listopada do końca marca 2009 roku pełnić będą rolę centrów szkoleniowych dla następujących zawodów:
1. Koźle – operator wózka widłowego.
2. Przecław – operator koparek.
3. Śmiłowo – opiekun osoby niepełnosprawnej.
4. Otorowo – operator pił mechanicznych.
5. Baborówko – prawo jazdy kategorii B lub C.
       Łączna wartość tych projektów to 250.000 zł i będą w 100 % finansowane przez Europejski Fundusz Społeczny.


Piątek, 11th July 2008
Ministerial award
news

A successive distinction, yet this time a ministerial one, for the “Swiss Watch” program.

   The “Swiss Watch”, the author’s program of the Polish – German “Hope” Foundation received consecutive and very prestigious distinction. During the gala, organized at the Great Theatre in Warsaw (23rd of June 2008) by the Ministry of Regional Development, the greatest out of three hundred projects admitted, were presented with the awards. The Minister of Regional Development, Elżbieta Bieńkowska, handed the distinction and the title of “The best “The greatest Invention in an Individual 2008” to the executive director of the project, Maciej Adamski. Apart from Maciej Adamski, the representatives of the Foundation authorities, Zygmunt Mikołajczak and Wojciech Kaczmarek along with a colleague Ilona Weimann took part in the gala.


Tuesday, 17th June 2008
End of the project
news

Realization of the complimentary program of the Polish – German ‘Hope’ Foundation from Szamotuły is drawing to a close. Out of a hundred young inhabitants of Szamotuły Poviat, taking part in the project, as many as 93 joined the labor market. ‘It is a huge success for the Foundation and confirmation of purposefulness and rightness of our assumptions’ – says Maciej Adamski, the project director.

 

The 14th of June, Saturday, at the Palace in Białokosz a festive end of the program took place. The Foundation Authorities invited people working on the realization of the ‘Swiss Watch’ project and the project partners. The Starost and the Mayor of Szamotuły also made their appearance. The project director summarized the 4-year-period of the program realization, thanked the partners and the collaborators for their huge engagement at work for the benefit of young people. He also emphasized that the ‘Swiss Watch’ project in the Szamotuły version grew as a synonym of perfection, effectiveness and the pragmatism of Wielkopolska: ‘Our program was noticed and its effects aroused interest. In the Ministry of Regional Development as well. I can’t negate, that it may help us getting the European Union means for our new programs. We have already submitted projects to the Voivodeship Labor Office’, added Maciej Adamski.


Tuesday, 17th June 2008
The Board and Council meeting
news

The 14th of June, Saturday, at the Palace in Bałokosz, a yearly meeting of the German – Polish ‘Hope’ Foundation Board and Council took place.

 

A group of seven public figures from Rhauderfehn representing the German part of the Foundation and nine delegates from Szamotuły took part in the conference. The Council President Edmund Zawadzki welcomed the guests and began the conference. The director presented the Foundation activity report in 2007 and introduced financial results for the reporting period to the Council and the participants. The financial report was unanimously accepted and the exoneration of the Council was given. According to the organization statute this year a New Foundation Council was supposed to be selected for the two-year-term. According to the Foundation Board will the staff remained the same – Edmund Zawadzki remained in force as the Council President, and Herbert Broich as the Deputy President.

Maciej Adamski, the executive director, presented the Foundation activities project for 2008 to the participants and suggested the discussion on the meaning of further selling the agricultural machines maintenance. Profits of such activities being kept by the Foundation has drastically dropped during last years, and carrying the deficit activity (according to the prognosis), as said by Maciej Adamski, is ineffectual. The Foundation Board and Council also made a decision considering the organization of the additional autumnal meeting, which will be devoted to working out the new forms of activities.


Piątek, 16th May 2008
The 'Swiss Watch' in the Senate

The ‘Swiss Watch’ Project, being realized by the German – Polish ‘Hope’ Foundation from Szamotuły, caused significant concern not only among the members of parliament and the members of senate, but also among the members of the Family and the Social Policy Committee of the both parliament houses.


   In May, the 13th 2008, in the Senate of the Republic of Poland, a meeting of both Parliament’s and Senate’s Family and Social Policy Committee took place. Eight administrators of the most interesting social initiatives being realized by the ESF EQUAL means were asked to take part in the meeting.
   Maciej Adamski, the executive manager of the ‘Hope’ Foundation: ‘It is an enormous honor for us. Our ‘Swiss Watch’ program found itself in the group of the most interesting and the most effective social programs being realized in Poland. For the several minutes of the speech I had the opportunity to present our achievements and future plans. When asked by the members of parliament and the members of senate for the realized details and the possibilities of making the program a universal one I was very pleased. The information considering the effectiveness of our activities raised exceptional emotions among the parliamentarians – it seems that 93 % of the effectiveness for the social activities makes an impression! Even in the Senate of the Republic of Poland.’
   The Committee Members declared their help not only heading for the making possible the continuation of those best in the country ventures but also for directing such genuine ideas to the social groups in need of the support.


Tuesday, 29th April 2008
Non-Government Organizations Forum
news

Effective ways of gaining the European Funds, methods of their effective use and the process of making the activities professional in the sphere of the social help were the leading subjects of the Non – Government Organizations of Wielkopolska Forum in Zakrzewo, near Gniezno in 24th – 25th of April. The ‘Hope’ Foundation from Szamotuły, the ‘Swiss Watch’ project administrator, was the organizer of the Forum.
Several dozen of non – government organizations of Wielkopolska took part in the meeting. Among them were those realizing extended project, directed to the wide circle of beneficiaries, such as Caritas, Markot, Barka, Nadzieja, etc.) and those working with narrow groups of people. Presentations of the most interesting projects of the EQUAL Community Initiative: the ‘Swiss Watch’, the ‘Social Economy in practice’ or the ‘Campaign against poverty’ and problems of small organizations aroused a two-day-discussion. And there were a lot of subjects: realization practice and the particular help systems evaluation, projects effectiveness, the problems connected with the influence of the government administration on the connected activities and the cooperation with the partners. Practical comments connected with the cooperation between voivodeship and non-government organizations delivered by the head of Marshal Office - Grzegorz Naranowicz and Magdalena Szerszeń, from the Province Labor Office in Poznań, turned out to be extremely valuable for the Forum participants.


Piątek, 28th March 2008
Conference in Zakrzewo

The German – Polish ‘Hope’ Foundation, realizing the ‘Swiss Watch’ Project, organizes the Forum of Nongovernmental Organizations of Wielkopolska at the Palace in Zakrzewo near Gniezno from 24rd till 25th of April 2008.


   The main subject of the meeting, and surely heated discussions, is the problem of financing activities in widely comprehended social help sphere. Not only we will talk about the results of our actions so far, the effectiveness and the direct impact on target groups of beneficiaries, but about the methods of financing our new projects as well. The most expansive nongovernmental organizations and the representatives of the institutions engaged in the European funds distribution are invited to take part in our conference.


Piątek, 29th February 2008
'Swiss Clock' project in the Pomerania

The idea of the ‘Swiss Clock’ project brought about considerable interest in the Pomerania. Detailed questions concerning the project and cooperation proposals are the effects of the result presentation worked out in Szamotuły.

The ‘Swiss Clock’ group took part in the two - day conference in Dżwirzyno, organized by the Development Partnership ‘Inherit a job’. The executive director, Maciej Adamski, introduced the presentation prepared especially for the occasion and describing the project results. The presentation brought about series of interesting and detailed questions and caused heated discussion among the conference participants. Impressive effectiveness of the program and innovative and pragmatic approach to the unemployment problem caused enormous interest. Definite declarations of the cooperation also appeared.


Thursday, 24th January 2008
The Coucil and the Board meeting
news

In December, 15th, 2007 in Rauderfehn, Germany the general annual meeting of the German – Polish ‘Hope’ Foundation Council and Board took place. The meeting was conducted by Helmut Collmann, the Foundation Council Chairman. The most important financial documents for the years 2006 and 2007 were analyzed and approved. The Foundation plans for the next years were also discussed.


Tuesday, 22th January 2008
The group from Szamotuły in Kraków
news

The representatives of the ‘Swiss Clock’ project administrated by the ‘Hope’ Foundation from Szamotuły participated in the conference ‘Active support of social and vocational integration’ organized in Kraków by the University and the Roma Society in Poland. In the respectable and prestigious interiors of the Collegium Maius, the executive director of the Foundation, Maciej Adamski, introduced the scholars and the people engaged in the matter the social concept and the results of the project activities. Enormous interest of the ‘Roma in the globalization process. The social and cultural changes’ conference and the scholarly symposium participants inspired unprecedented in the social activities sphere over 90 % of the program effectiveness and genuine, universal idea of the cooperation of self-government units with non-governmental organizations. The film part of the presentation, introduced by Maciej Adamski, concerning the issues of the direct influence of the project on the labor market and the condition of the local enterprises was also very important for the meeting participants.
It is proper to mention the immediate results of the visit in Karków. The ‘Roma Society in Poland’ declared the interest in the program and proposed the ‘Hope’ Foundation the idea of creating the common social project realized in the Roma environment.


Środa, 19th December 2007
The discerning inspection

The German - Polish "Hope" Foundation conducted the next, earlier planned inspection among the employers taking part in the "Swiss Watch" Project. The inspection concerned 52 companies, which employ young people - the project final beneficiaries.


Środa, 19th December 2007
Councilors in the Netherlands
news

The Dutch organization cooperating with the German – Polish ‘Hope’ Foundation invited the group of public figures from Szamotuły to visit and learn about the Couleur Twente project activities in Hengelo.
The group from Szamotuły, part of which were councilors Karolina Borowczak and Przemysław Fąferek, Iwona Kwatera form the Social Help Center, Leszek Klijewski from the Social Integration Center and Kamila Wołyńska from the German – Polish ‘Hope’ Foundation, were familiarized with the idea and methods of realizing the genuine social project, directed to the handicapped, unemployed and socially excluded people. The meetings with the project participants, consultations with the educational staff, conversations with the councilors helped the group from Szamotuły realize the difference in the approach to the handicapped people in both countries. Our group was impressed by the genuine and professional approach to such difficult matter and the level of funds assigned for the activities. The amount of twenty four thousand euros a year for one beneficiary arouses imagination but ‘without such money a lot can be done – the most important is the idea!’ – state the delegation participants.


| 1 | | 2 | | 3 | | 4 | | 5 |

 
Swiss Watch
Project
 
Active Village
Project
 

log in »